Akdeniz Üniversitesi

HOŞGELDİNİZ

Akdeniz Üniversitesi Matematik Bölümü, 1 Ekim 1990 yılında, ikinci öğretim ise, 1 Eylül 2009 yılında eğitim, öğretime başlamıştır. 

Matematik Bölümümüzün öncelikli amacı, gelişmekte olan toplumlarda kaçınılmaz ihtiyaç olan problem çözme becerisine sahip bireyleri yetiştirmek ve bireylerin, matematiksel dili kullanarak yazılı ve sözlü iletişimde matematiksel sembolleri ve şekilleri kullanma becerisini kazanarak, yaşamlarının sonraki dönemlerinde, matematik alanına dayalı mesleklerde kullanacakları bilgi ve deneyimi kazanıp, mesleklerini yapabilmelerinde gerekli alt yapıyı elde etmelerini sağlamaktır. Öğrenim süresi 4 yıl olan Matematik programını bitirenler "matematikçi" olarak mezun olurlar ve mezunlarımız akademik araştırma imkanına sahip olmanın yanı sıra Eğitim Bilimleri alanında tezsiz yüksek lisans yaparak ilk ve orta dereceli öğretim kurumlarında matematik öğretmeni olarak çalışabilmektedirler. Bunun yanında, mezunlarımız matematik, istatistik ve sayısal veriler ile ilgili birçok meslek dalında iş imkanına sahiptirler.

Mezunlarımız, akademik araştırma imkanının yanı sıra, ilk ve orta dereceli öğretim kurumlarında matematik öğretmeni olarak çalışabilmektedirler.

Bunun yanında, mezunlarımız matematik, istatistik ve sayısal veriler ile ilgili bir çok meslek dalında iş imkanına sahiptirler.

Şu anda bölümümüzde 8 profesör, 6 doçent, 4 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisi ve 7 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Bölümümüz öğretim üyeleri, Bölümümüzde Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi de verilmektedir.

Bölümüzde 5 Anabilim Dalı bulunmaktadır:

  • Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Anabilim Dalı
  • Cebir ve Sayılar Teorisi Anabilim Dalı
  • Uygulamalı Matematik Anabilim Dalı
  • Geometri Anabilim Dalı
  • Topoloji Anabilim Dalı

FORMASYON EĞİTİMİ

Öğrenim süresi 4 yıl olan Matematik programını bitirenler "matematikçi" olarak mezun olurlar. Öğrencilerimize 1. sınıftan itibaren öğretmenlik formasyon eğitimi verilmeye başlanacaktır. Formasyon eğitimi üniversitemiz Eğitim fakültesi bünyesinde verilmektedir.

Mezun olan öğrencilerimizin Kamu Personeli Seçme Sınavında, Öğretmenlik Alan Testindeki başarı sıralamaları aşağıdaki tabloda verildiği şekildedir.
matbasariii

28. ULUSAL MATEMATİK SEMPOZYUMU

Her yıl Türk Matematik Derneğinin desteğiyle düzenlenen geleneksel Ulusal Matematik Sempozyumu, bu yıl Akdeniz Üniversitesi Matematik Bölümü tarafından, 07-09 Eylül 2015 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenecektir.

Matematiğe gönül vermiş değerli bilim insanlarını ve genç araştırmacıları bir araya getirerek, davetli konuşmalar, bildiriler ve benzeri etkinlikler aracılığıyla matematik alanındaki çeşitli gelişmeleri sizlerle paylaşmayı amaçlamaktayız.

Antalya’nın güzel bir mevsiminde düzenleyeceğimiz 28. Ulusal Matematik Sempozyumu’na katılımınızı bekler, sempozyumda buluşmak dileğiyle sevgi ve saygılarımızı sunarız.

 

 

Prof. Dr. İlham Aliyev
Akdeniz Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanı

Ayrıntılı bilgi için: http://ums2015.akdeniz.edu.tr/


Sayfa Özeti: Akdeniz Üniversitesi Matematik Bölümü

Sayfa Açıklaması: Akdeniz Üniversitesi Matematik Bölümü

Anahtar Kelimeler: